Jdi na obsah Jdi na menu

Vojenské muzeum Rokycany, Airpark Zruč u Plzně, železniční muzeum Lužná u Rakovníka 30.9.2017

4. 11. 2017

Vojenské muzeum na demarkační linii Rokycany, Airpark Zruč u Plzně, Železniční muzeum Lužná u Rakovníka. 30.9.2017

 

Vojenské muzeum Rokycany    GPS:  49.727512, 13.587780

Airpark Zruč u Plzně    GPS: 49.809294, 13.415335

Železniční muzeum   GPS: 50.144446, 13.773584

Na poslední zářijovou sobotu jsme naplánovali super domácí výlet po jedněch z nejzajímavějších muzeí západních Čech. Při plánování jsme měli jen jedno omezení a to, že vše zvládneme objet za jeden den. Před osmou hodinou ráno jsem jako tradičně nabral Honzu v Letňanech a popojel do Holešovic, kde u metra čekal Pavel. Poté jsme již přes tunely prosvištěli centrum a po dé pětce upalovali do Rokycan. Trasu jsem volil tak, abychom udělali takový okruh, který nás přivede zpátky domů. Corolla úspěšně polykala kilometry dálnice a po chvilce jsme mířili k naší první zastávce.

Příjezd k muzeu v Rokycanech je dobře značený a tak nebloudíme a na nově vybudovaném parkovišti necháváme auto. Díky dobrému načasování jsme na místě jen chvilku po otevření a po zakoupení vstupenek již prohlížíme všechny zákoutí muzea. Tanků, různých obrněnců a terénních vozidel či raketo nosičů je v krytých i nekrytých expozicích mnoho a vše doplňuje i několik vnitřních expozic. Vyjmenovávat vše, by vydalo na několik odstavců, určitě si sem zajeďte a nebudete zklamáni. My tu strávili krásné dopoledne a po občerstvení v místní hospůdce vyrážíme do Zruče za letadly.

Počasí nám od rána přeje, celý den je krásně slunečno a po několika desítkách minut již parkujeme u Airparku, přímo pod křídlem TU-104. Ještě než vstupujeme do muzea, prohlížíme si nováčka, túčko 154, které sem nedávno doputovalo z Kbelského letiště. Jeho bráška je již v leteckém muzeu v Kunovicích. Je dobře, že se pro obě letadla našel nový domov a neskončila na šrotišti. Po zaplacení vstupného,  nás uvítal mladší pan Tarantík, spolumajitel zdejšího muzea. Ten, spolu se svým otcem, provozuje zdejší Airpark již od roku 1993 a za tu dobu se jim podařilo shromáždit úctyhodnou sbírku. Bohužel jsou všechna letadla ponechána pod širým nebem a vlivy počasí zanechávají svou stopu. Oproti dřívějšku, je nyní expozice rozdělena na dvě části, kdy za základní vstupné uvidíte asi jen třetinu parku a za doplatek dalších dvou stovek navštívíte zbytek. Ten je přístupný pouze v menších skupinách a k prohlídce obdržíte fundovaný výklad jednoho z majitelů. Velkým bonusem tohoto muzea je možnost usednout do několika letadel a nebo si prohlédnout kabiny dopravních letadel.

I ve Zruči jsme strávili poměrně dost času a po důkladné prohlídce již vyrážíme směr Rakovník. Cesta nám krásně ubíhá, počasí je stále super a již se těšíme na mašinky. Parkoviště v Lužné u Rakovníka je poměrně plné, a není divu. Chvilku potom, co vystoupíme z auta a koupíme vstupenky slyšíme nezaměnitelné supění parní lokomotivy a ta několikrát projede kolem nás. Vše pečlivě fotíme a natáčíme, přece jen parní lokomotiva v akci se nevidí každý den.

Muzeum v Lužné jsem navštívil již několikrát, ale Pavel i Honza zde jsou poprvé a od začátku je poznat, že se jim tu velmi líbí. Postupně procházíme všechny prostory bývalého depa a prohlížíme si postupně modelovou železnici, úzkokolejku, i klasické vlaky. Jsou zde zastoupeny všechny druhy pohonu od páry, přes diesel až po elektřinu. K tomu několik drezín, všechny možné druhy vagónů a jiné železniční techniky. Muzeum je poměrně rozsáhlé a tak si v jídelním voze, který slouží jako bufet, dáváme svačinku, odpočíváme a probíráme co jsme všechno viděli. S Honzou se shodujeme, že i když jsme navštívili několik vlakových muzeí, některá i v Německu, tak to v Lužné je asi nejlepší. Je zde poznat velké nadšení všech zaměstnanců, všechny exponáty jsou průběžně opravovány a při každé návštěvě je zde něco nového.

Po občerstvení jdeme prozkoumat zbytek muzea a k vidění je zde toho tolik, že zde trávíme celé odpoledne a než se nadějeme, tak se začínají prodlužovat stíny a pohled na hodinky nám velí vyrazit domů. Jen půl hodiny před zavíračkou usedáme do auta a vyjíždíme domů. Bohužel již nestíháme návštěvu muzea amerických aut ( web ) které je jen kousek od železničního depa a tak jeho návštěvu plánujeme na příští sezonu.

Za celý den jsme najeli asi 250 kilometrů, objeli tři štace, ale k vidění toho bylo mnohem víc. Dalo by se vyrazit na celý víkend a navštívit i několik dalších míst, třeba muzeum závodních vozů v Lánech, muzeum amerických aut v Lužné, prvorepublikové pevnosti nedaleko Stříbra a mnoho dalšího. Do Prahy přijíždíme navečer a plni zážitků se loučíme s hlavou plnou plánů na další výlety.

 

  

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář