Jdi na obsah Jdi na menu

Museo Storico Aeronautica Militare di Vigna di Valle 18.7.2010

16. 1. 2014

 

Museo Storico Aeronautica Militare di Vigna di Valle 18.7.2010

 

 

http://www.aeronautica.difesa.it/museovdv/Pagine/default.aspx

 

42.085447,12.21401 GPS souřadnice

O prázdninách 2010 jsme s rodinou vyjeli na čtrnáct dní do italského městečka Cologna spiaggia. Pobyt na pláži jsme si chtěli zpestřit nějakými výlety po okolí, já však měl v plánu jeden výlet mnohem delší. Už doma jsem si připravil plán cesty, na google mapách vyhledal souřadnice muzea a pro jistotu si vše, včetně mapky cesty vytiskl. Jednoho dne, když už jsem byl z moře dost vylouhovaný jsem si dotankoval auto, připravil foťák a navigaci a vyjel vstříc dobrodružství.

Čekala mě cesta napříč Itálií, asi 240 km Přes pohoří Gran Sasso do Říma a pak na sever k jezeru Lago di Bracciano, kde na bývalé hydroplánové základně italského letectva sídlí muzeum. Startuji auto, klimatizaci pouštím naplno a vyjíždím. Kousek mám nájezd na dálnici, tak se nemusím nikde trmácet a rovnou jedu směr Řím. Cesta až do hlavního města Itálie rychle utekla, zbývalo jen objet část Říma po obchvatu směr na sever a dát se směrem na Bracciano. To už bylo jen pár desítek kilometrů. Příjezd k muzeu je takový skrytý, ale napodruhé jsem to trefil a vjíždím na parkoviště. U brány ve vrátnici hlídají dva vojáci, s kterými se zdravím, zvednou mi závoru, ukazují mi kde mám zaparkovat a popřejí mi hezkou prohlídku. Taky dostávám dotazník v angličtině, s otázkami : jak jsem se o muzeu dozvěděl, odkud jsem přijel atd. ten po vyplnění vhazuji do schránky v jednom z hangárů.

V muzeu jsou celkem čtyři hangáry s letadly, které jeden po druhém procházím. Jsem velice příjemně překvapen absolutní čistotou jak letadel,tak expozicemi. Evidentně se o vystavené unikáty velice pečlivě starají. Taky focení je díky dostatku světla a minimu návštěvníků perfektní. Lze bez problémů fotit letadla z různých úhlů i z galerie a nikomu nevadil ani stativ a externí blesk. Vyjmenovávat všechny letadla nebudu, snad jen ty největší unikáty Fiat CR 42, Macchi M39, Macchi M67, Fiat C29, Fiat G55, Imam RO41, Siai SM79 a mnoho dalších. Ono vidět naživo letadla známá jen z fotek, byl úžasný zážitek. Zvlášť letadla Macchi určená pro závody o Schneiderův pohár, všechny italské druhoválečné stíhačky a velice zajímavé byli i první proudové letouny italské konstrukce, stavěné po válce. V muzeu jsem strávil něco přes čtyři hodiny a nafotil několik set fotek.

Bohužel se připozdívalo a tak jsem musel vyrazit na cestu zpátky. Jestli pojedu ještě jednou někam poblíž na dovču,tak si určitě návštěvu zopakuji. Pro souputníky na cestách jen malé info o muzeu. Vstupné se neplatí, je to ve správě italské armády a tudíž zdarma, parkoviště je taky zadarmo hned za vrátnicí a v muzeu je krámek se suvenýry i občerstvení.

Foto je ve fotogalerii.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář